Dzisiaj jest: roku
Logo
img

Kliknij tytuł, aby rozwinąć / zwinąć

 Terminy organizacyjne na 2018 rok.

 Bieżące informacje

 • Przypominamy pszczelarzom którzy biorą udział w monitoringowym badaniu pasiek o konieczności zebrania i zamrożenia zimowego osypu z rodzin objętych programem.
  Jest to drugi etap badania. Pierwszy odbył się jesienią gdy Pani dr. Maria Zoń pobrała próbki.
 • W nawiązaniu do realizacji projektów w ramach Mechanizmu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich uprzejmie informujemy, że najprawdopodobniej jeszcze przed końcem marca będzie można podpisywać umowy na zakup sprzętu, itp.

 Szkolenia dla pszczelarzy

Jesteśmy w trakcie odbywania corocznego cyklu szkoleń dla członków RZP w Częstochowie. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem.
Już obyły się szkolenia w Koszwicach dla kolegów z kół w pobliżu Lublińca, oraz w Koniecpolu.
Następne odbędą się 10 i 11 marca w Czestochowie i w Kruszynie.
Tutaj program i szczegóły organizacyjne

 Zebrania w Kołach i referendum

Aktualnie odbywają się coroczne zebrania w Kołach Pszczelarzy podczas których ma być przeprowadzone referendum w kluczowych sprawach naszej organizacji.
Szczegóły na ten temat znajdują się w tym dokumencie: img Pismo przewodnie w/s referendum

 II Regionalne Dni Pszczelarza w Lelowie

Zarząd RZP przyjął plan pracy na 2018 rok i podjął uchwałę o ramowym programie II Regionalnych Dni Pszczelarzy, które odbędą się w Lelowie w dniu 12.08.2018 r.
W ramach imprezy przewidujemy przeprowadzenie konkursów z nagrodami dla młodzieży w różnych grupach wiekowych.
Tematyka w linku: img Tematy konkursu
Zapraszamy do udziału!

 Odpowiedź Ministra Rolnictwa na postulaty przedstawicieli pszczelarzy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel 13 listopada spotkał się z przedstawicielami organizacji pszczelarskich.
W spotkaniu uczestniczyli: Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego, Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy - Zbigniew Bińko, Zarząd Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, Przedstawiciele Karpackiego Związku Pszczelarzy, Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa.
Więcej na ten temat na stronie: zwiazekpszczelarski.pl
img Pismo od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 Certyfikat dla Miodu leśnego z Pasieki Mistrza Jana z Lelowa

Naszego kolegę Jana Duba spotkało wspaniałe wyróżnienie.
Miód leśny z Pasieki Mistrza Jana z Lelowa jest jednym z najlepszych w kategorii potraw regionalnych Częstochowy i regionu częstochowskiego w 2017 r. Certyfikat wręczono 6 października b.r. w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie, podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki.
Szczegóły tutaj na stronie Gminy Lelów

 Mamy własny znaczek organizacyjny i legitymacje członkowskie!

22 grudnia 2017 r. odbyło sie spotkanie opłatkowe Prezesów Kół Pszczelarzy i Zarządu RZP w Częstochowie i zaproszonych gości.
Na tym spotkaniu zaprezentowano i wręczono pierwsze znaczki organizacyjne oraz legitymacje członkowskie.
Pozostali członkowie Kół Pszczelarzy otrzymają je na najbliższych zebraniach w Kołach.

 2017-12 Spotkania opłatkowe pszczelarzy naszego regionu

W grudniu 2017 odbywają się spotkania opłatkowe pszczelarzy.
W Kochanowicach i w Kośmidrach (Koło Pszczelarzy w Pawonkowie) byli członkowie Zarządu RZP w Częstochowie kol. Prezes Anrdzej Adamczyk i kol. Edward Słomski na zaproszenie prezesów kół.
22 grudnia odbyło się również spotkanie opłatkowe z udziałem Zarządu RZP, Prezesów Kół RZP, oraz zaproszonych gości.
Oprócz tradycyjnych opłatków odbyła się również dyskusja o bieżących troskach pszczelarskich. Na takich spotkaniach nasze środowisko się integruje i wyznacza kierunki dalszych wspólnych działań.
Reportaż foto:

 6 -7 grudnia: Jasnogórskie Spotkania Pszczelarskie

Szanowni Państwo jak co roku odbyły się tradycyjne Jasnogórskie Spotkania Pszczelarzy w Częstochowie w dniach 6 – 7 grudnia.
W tym roku możemy odnotować precedens, bez fałszywej skromności, zaszczytny precedens: 23 Krajowa Konferencja Pszczelarska w Częstochowie została objęta honorowym patronatem Pana Krzysztofa Jurgiela Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W załączeniu:  img Program konferencji i pielgrzymki     img Plakat konferencji i pielgrzymki
W dniu Świętego Ambrożego, patrona pszczelarzy 7 grudnia przy muzycznej oprawie chóru młodzieży z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli odbyła się Uroczysta Msza Św. w Bazylice na Jasnej Górze.
Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogowski, krajowy duszpasterz pszczelarzy. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze z różnych diecezji, wśród nich ks. Andrzej Molenda, kapelan pszczelarzy arch. częstochowskiej. W imieniu Jasnej Góry słowo powitania skierował do zebranych o. Jan Poteralski, podprzeor klasztoru jasnogórskiego.
Obecny był: Waldemar Kudła, Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie.
Za organizację pielgrzymki odpowiadał Andrzej Adamczyk, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.

Pozdrowienia dla pielgrzymujących pszczelarzy wysłali przedstawiciele najwyższych władz państwowych :
img Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel
imgSenator Rzeczypospolitej Polskiej dr Ryszard Majer
Uroczystości odbiły się szerokim echem w mediach: Polskie Radio KatowiceRadio Jasna GóraTVP KatowiceStrona internetowa Jasnej GóryJasna Góra 7 tys. pszczelarzy z modlitwą o szacunek dla środowiska
A tutaj: fotoreportaż z konferencji i z pielgrzymki

 Wzory załączników tabel na zakupy sprzętu i pszczół na lata 2017/2018 i 2018/2019

Na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa znajdziemy Załączniki do Warunku udziału w mechanizmie "Wsparcie rynku produktów pszczelich" na lata 2017/2018 i 2018/2019
W najbliższym czasie umieścimy tutaj gotowe wzory tabel do wypełnienia w kołach.
Przykład:

 2017-10-18 Spotkanie z Komisją Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Częstochowskiego

2017-10-18. Udział Zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Częstochowskiego w siedzibie Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.
Głównym tematem posiedzenia było zapoznanie się Komisji z działalnością Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.
Zdaniem obu stron spotkanie udane i owocne.
Reportaż foto:

 Praszka 27.08.2017 - Dzień Pszczelarza RZP w Częstochowie

27 Sierpnia w Praszce odbyły się uroczystości Dnia Pszczelarza RZP w Częstochowie.
Zgodnie z ramowym programem imprezy:
Część I rozpoczęła się o godz. 10:00 - Mszą św. w kościele pw WNMP w Praszce przy ul. Senatorskiej, podczas której został poświęcony odnowiony Sztandar RZP. Czytania wykonali nasza koleżanka i kolega. Przemówienie wygłosił Prezes RZP w Częstochowie kol. Andrzej Adamczyk.
Mszę koncelebrowali księża: ks. Ireneusz Skrobot - proboszcz parafiii w Praszce, ks. Andrzej Molenda - Duszpasterz Pszczelarzy Diecezji Częstochowskiej, oraz ks. Ryszard Tomaszewski (paulista) - kapelan Koła Pszczelarzy w Częstochowie.
Po mszy przy dźwiękach orkiestry OSP w Praszce kolumna uczestników uroczystości przemaszerowała przez Rynek Praszki do kina Polonez przy ul. Powstańców Śląskich 19, gdzie była zaplanowana część II, czyli - uroczystości odnowienia Sztandaru RZP.
Głownym punktem był ceremoniał symbolicznego wbicia gwoździ fundatorów renowacji sztandaru.
Dalej były przemówienia gości takich jak: Burmistrz Praszki, Starosta Oleski, przedstawiciele Starostwa Powiatu Oleskiego, byli prezesi RZP w Częstochowie (Szymon Salamon, Włodzimierz Janas). Marszałek Województwa Śląskiego przysłał miły list gratulacyjny, i podobnie Prezydent Miasta Częstochowy. Zostały wręczone medale dla najbardziej zasłużonych dla renowacji.
Następnie przy wspólym posiłku odbyło się spotkanie ponad 200 uczestników, którzy wyrażali zadowolenie, wyrazy uznania i podziękowania.
Była to wspaniała promocja pszczelarstwa częstochowskiego regionu, która będzie kontynuowana w następnych latach również w innych miejscowościach.
W części III po godz. 13:00 - odbyła się biesiada na placu przy rzece Wyderka, połączona z kiermaszem sprzętu pszczelarskiego.
Serdeczne podziękowania dla Koła Pszczelarzy w Praszce za wielki wysiłek organizacyjny, a także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pszczelarskiego święta. Wielu należałoby wymienić.
W uznaniu za organizację Zarząd RZP przyznał Medal Za Zasługi dla RZP działaczom:
 1. Jarosławowi Tkaczyńskiemu - Burmistrzowi Praszki
 2. Wiesławowi Dziodzio - Prezesowi Koła w Peaszce
 3. Zygmuntowi Chwalińskiemu - Wiceprezesowi RZP
 4. Tadeuszowi Dubielowi - Prezesowi Koła w Gorzowie Śląskim
 5. Henrykowi Wawro - Prezesowi Koła w Woźnikach

Reportaż foto:


 06.08.2017 - II Święto Miodu w Kośmidrach

6 sierpnia odbyło się II Święto Miodu w Kośmidrach.
Sukces zeszłorocznej imprezy zainspirował organizatorów do kontynuacji w tym roku.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w nowym kościele pw. Św. Jana Pawła II w Kośmidrach.
Po mszy pszczelarze przemieścili się do remizy strażackiej na wykłady, które rozpoczął dr hab.pszczelarstwa, dr n. wet. Zbigniew Lipiński, specjalista chorób owadów użytkowych, mistrz pszczelarz.
Otrzymaliśmy od Pana doktora Lipińskiego nie tylko suchą wiedzę ale również związki przyczynowo-skutkowe zachodzące między zdrowiem pszczoły a jej otoczeniem i jej pożywieniem. W świetle aktualnych programów rządowych dotyczących kontroli stosowania środków ochrony roślin i nawożenia jest to bardzo gorący temat.
Generalny wniosek jest taki żeby mieć zdrowe pszczoły to trzymać je na terenach gdzie nie stosowano ŚOR, i tylko na krótkie pożytki wozić na tereny intensywnej gospodarki rolnej.
Na szkoleniu wystąpił również Prezes RZP w Czestochowie kol. Andrzej Adamczyk z wykładem na temat sprzedaży bezpośredniej.
Jest duże zapotrzebowanie na te informacje gdyż wielu kolegów zechce wprowadzać swoje produkty do sprzedaży.
Po wykładzie na pobliskim placu odbył się piknik z pokazami artystycznymi przy udziale władz samorządowych i wójta gminy Pawonków pana Henryka Swobody.
Zainteresowanie było ogromne, tym bardziej że znakomicie dopisała pogoda.
Doskonała organizacja i dopasowanie się do potrzeb lokalnej społeczności dały i w tym roku efekty. Chyba wszyscy uczestnicy pikniku byli zadowoleni.
Informacja na stronie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Kośmidry

 Uroczyste otwarcie Sali Edukacyjnej w siedzibie RZP w Częstochowie

12 czerwca odbyło sie uroczyste przecięcie wstęgi do Sali Edukacyjnej powstałej dzięki wysiłkowi Zarządu RZP i wsparciu Starostwa Częstochowskiego. Celem tej inicjatywy jest promocja pszczelarstwa jako działalności niezwykle związanej z ochroną środowiska naturalnego, w którym żyjemy i zasobów naturalnych z których korzystamy.

Pszczoła to nie relikt przeszłości, ale języczek u wagi przyszłego losu wszystkich ludzi na Ziemi. Chcemy to uświadamiać młodym ludziom aby wiedzieli czym się kierować w wyborach dorosłego życia.

Pszczelarstwo to wielki szacunek dla natury i pokora wobec jej zjawisk, a także przygoda intelektualna dla każdej zainteresowanej osoby.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:
 • Krzysztof Smela - Starosta Częstochowski
 • Jan Ryś - Starosta Pajęczański
 • Włodzimierz Korbaczyński, Starostwo Pajęczańskie - Naczelnik wydziału Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • Ewa Paulewicz - Kierownik Referatu Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Zawierciu
 • Małgorzata Magierska - Starostwo Oleskie - Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa I Leśnictwa
 • Marian Stępień - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa – Starostwa Powiatowego w Częstochowie
 • Ewelina Sapała - Specjalista w wydziale Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Częstochowie.
 • Leonard Smolarski - Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego
 • Prezydenta Częstochowy reprezentował Krzysztof Labocha - Kierownik Referatu Ochrony Środowiska
 • Janusz Kryk - Zastęca Dyrektora KRUS OR w Częstochowie
 • Grażyna Folaron - Rzecznik Prasowy, Starostwa Powiatowego w Częstochowie
 • Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie reprezentowała Paulina Makles
 • Mieczysław Lejman - Honorowy Prezes RZP w Częstochowie
 • Włodzimierz Janas - Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego RZP w Częstochowie.
 • Andrzej Adamczyk - Prezes RZP w Częstochowie
 • Zygmunt Chwaliński - Wiceprezes RZP w Częstochowie
 • Kazimierz Zaskórski - Wiceprezes RZP w Częstochowie
 • Jan Wystalski - Skarbnik RZP w Częstochowie
 • Paweł Dawid - Sekretarz RZP w Częstochowie
 • Jan Dub - Członek Zarządu RZP w Częstochowie
 • Edward Słomski - Członek Zarządu RZP w Częstochowie
 • Specjalni goście - uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynie wraz z paniami: wychowawczynią Elżbietą Kisiel, oraz Anitą Rebane - Jakubczyk
Sala powstała na podstawie umowy dotacji pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Częstochowie na realizację zadania pod nazwą: „Wyposażenie Sali edukacyjnej dotyczącej pszczelarstwa w siedzibie Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.”
Ważny wkład w realizację wyżej wymienionej umowy wniosło Starostwo Powiatowe w Częstochowie poprzez dokonanie zakupu środków audiowizualnych.
Terminy spotkania i zajęć w sali edukacyjnej można uzgadniać pod nr telefonu: 504 172 011 lub 606 224 902
imgZaproszenie - ulotka do Sali Edukacyjnej
Zapraszamy do odwiedzania sali edukacyjnej dzieci i młodzież, nauczycieli oraz wszystkie zainteresowane osoby.
O tej uroczystości można przeczytać również na stronie Starostwa Powiatowego w Częstochowie: http://czestochowa.powiat.pl

 Wykaz pasiek produkujacych matki i odkłady

Warunkiem koniecznym otrzymania dotacji jest aby pasieka od której zamierzamy kupić matki bądź odkłady była umieszczona w wykazie prowadzonym przez ARR.
Oczywiście zakupy realizujemy zgodnie z wcześniejszym zamówieniem a ponadto producenci odkładów musza miec także rekomendacje RZP w Częstochowie.
Pod poniższym linkiem mozna szukać dokumentu p.t.: ”Wykaz pasiek produkujących matki, pakiety i odkłady pszczele, które przedłożyły prawidłowe zaświadczenia o stanie zdrowotności rodzin pszczelich w sezonie 2016/2017.”
Strona arr.gov.pl z wykazem pasiek
Powyższy link dotyczy również ogłoszeń ARR związanych z pszczelarstwem.
Ostatnia wersja dokumentu, jeżeli jest dostępny: wykaz_pasiek_2017.pdf
Wykaz będzie aktualizowany na bieżąco.

 Artykuł Rafała Mościckiego "Miód szkodzi tak samo jak cukier"

Z przykrością zauważyliśmy w gazecie "Rzeczpospolita" artykuł, Rafała Mościckiego "Miód szkodzi tak samo jak cukier", w którym przytaczane są słowa prof. n. med Jarosława Dróżdża kierownika Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jakoby miód niczym nie nie różnił się od cukru.
http://www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/170328936-Miod-szkodzi-tak-samo-jak-cukier.html#ap-1

Pan profesor Dróżdż sam się przyznaje, że "Nie znam żadnych badań potwierdzających", więc żeby przybliżyć panu profesorowi nieco źródeł informacji na ten temat zamieszczamy obszerną wypowiedź Pani Profesor Małgorzaty Dżugan na temat właściwości miodu wraz z bogatym wykazem artykułów przeglądowych i prac badawczych.

Pani dr hab. inż. prof. UR Małgorzata Dżugan wraz z zespołem badawczym Katedry Chemii i Toksykologii Żywności Wydziału Biologiczno-Rolniczego na Uniwersytecie Rzeszowskim wiedzą co mówią, ponieważ są specjalistami w tej dziedzinie.
Dziwić się tylko należy panu profesorowi Drożdżowi, że nie zna osiągnięć polskich i światowych naukowców w dziedzinie apiterapii. Nieodpowiedzialne wypowiedzi pana prof. Dróżdża są po prostu szkodliwe.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Panią Profesor Małgorzatę Dżugan z zespołem.
Dzugan-Malgorzata-w obronie polskiego miodu-1.pdf

 Konferencja w Kielcach

Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach jest współorganizatorem konferencji: "Weterynaria dla pszczelarstwa".
Konferencja jest bezpłatna i tematyka ciekawa ale zapisy dość skomplikowane za pośrednictwem strony:
http://www.zwiazekpszczelarski.pl/konferencja-weterynaria-dla-pszczelarstwa

  Marzec 2017 - Szkolenia dla pszczelarzy w toku

 Apel do kolegów pszczelarzy

Przypadki ponadnormatywnego upadku rodzin pszczelich (więcej niż 30%) prosimy zgłaszać do swojego Powiatowego Lekarza Weterynarii i do biura RZP.
W marcu odbywa się seria szkoleń dla pszczelarzy w różnych miejscach naszego regionu.
Jednodniowe szkolenia odbyły się w Lelowie, w Praszce, Częstochowie i Kłobucku. Koledzy licznie przybyli na wykłady, aby odświeżyć sobie wiedzę, która jest potrzebna w rozpoczętym sezonie. Pszczoły już się obleciały i zaczyna się praca pszczelarska.
W dniach 25 i 26 marca odbyło się ostatnie w tej serii 2-dniowe szkolenie w Zaborzu.
Oprócz wykładów odbyła się również dyskusja na tematy organizacyjne naszego Związku, oraz problemy pszczelarskie i środowiska w którym żyjemy.

 Zebranie Koła Pszczelarzy w Kruszynie

24 marca 2017 r. odbyło sie Walne zebranie Koła Pszczelarzy w Kruszynie.
Na zdjęciu odznaczeni pszczelarze razem z panią Jadwigą Zawadzką Wójtem Gminy Kruszyna i Prezesem Koła - Zbigniewem Zasępą.
W zebraniu uczestniczył Andrzej Adamczyk - prezes RZP Częstochowa.

 40-lecie Koła Pszczelarzy w Gorzowie Śląskim

W niedzielę 19 lutego odbyło się spotkanie gorzowskich pszczelarzy, którzy świętowali 40-lecie istnienia koła.
Oficjalnego otwarcia dokonał Tadeusz Dubiel, który od 39 lat jest prezesem w Gorzowie Śląskim.
Czasami było trudno, jednak niezmiernie cieszę się, że doczekaliśmy tej rocznicy - mówił Tadeusz Dubiel.
- Dziękuję wam, że jesteście wierni tradycji i przekazujecie ją z pokolenia na pokolenie - mówił Andrzej Adamczyk - prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Czestochowie.

 Odznaczeni pszczelarze

W tym roku wyróżniono naszych kolegów Medalem Dzierżona
 • Siekierę Jerzego z Koła Pawonków
 • Jeziorowskiego Zdzisława i Magnuskiego Henryka z Koła Częstochowa

Serdecznie gratulujemy!

 XXII Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Pszczelarskiego - nowe władze związku

W dniach 8-9 marca odbył się XXII Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Na miejsce obrad wybrany został Połczyn Zdrój.
Skład delegatów Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie był następujący:
 1. Andrzej Adamczyk
 2. Zygmunt Chwaliński
 3. Paweł Dawid
 4. Krzysztof Jezierski
 5. Piotr Krawczyk
 6. Kazimierz Zaskórski.
Andrzej Adamczyk został wybrany Przewodniczącym obrad Walnego Zjazdu.
Kazimierz Zaskórski został wybrany członkiem Komisji Rewizyjnej.
Paweł Dawid został wybrany do Komisji Mandatowo-Skrótacyjnej.
Piotr Krawczyk kandydował na funkcję Prezydenta PZP.
Zygmunt Chwaliński i Krzysztof Jezierski aktywnie uczestniczyli w obradach, nawiązywali kontakty i dzielili się doświadczeniami.
Skład nowego Zarządu PZP przedstawia się następująco:
 1. Waldemar Kudła /Legnica/ – Prezydent PZP
 2. Zbigniew Kołtowski /prof. Instytutu Ogrodnictwa w Puławach/ – Wiceprezydent
 3. Radosław Janik /APIS Lublin/– Wiceprezydent
 4. Krzysztof Górny /Chodzież/– Skarbnik
 5. Bartłomiej Piotrowski /Łódź/– Sekretarz
 6. Leszek Bodzioch /Tarnów/ - Członek
 7. Olgierd Kustosz /Szczecin/ - Członek
Skład Komisji Rewizyjnej PZP:
 1. Bolesław Cięciel /Łódź/ - Przewodniczacy
 2. Małgorzata Pietkiewicz /Gdańsk/
 3. Bogusław Szereda /Kalisz/
 4. Kazimierz Zaskórski /Częstochowa/
 5. Bronisław Tuma /Koszalin/
Przedstawienie głównych zagadnień planu działania nowego Zarządu PZP w wystąpieniu Waldemara Kudły, nowego Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego na Walnym Zjeździe Delegatów PZP w Połczynie dnia 9 marca 2017:
 1. Scalić społeczność pszczelarską.
 2. Prezentować pszczelarzy polskich na arenie międzynarodowej.
 3. Współpracować z władzami państwowymi i samorządu terytorialnego.
 4. Lobbować na rzecz bazy pożytkowej (akacje, wrzos, ..)
 5. Dążyć do wprowadzenia zmian w systemie finansowania rolników - kwestia zasiewów roślin nektarodajnych.
 6. Współpracować ze środowiskiem naukowym.
 7. Do wiosny 2018 zwołać Nadzwyczajny Zjazd Statutowy.
 8. Kwiecień 2017 - 60 lat PZP - uczcić.
 9. Dążyć do zmiany nazwy funkcji szefa PZP z Prezydenta na Prezesa.

Opr. Andrzej Adamczyk

Szczegóły Walnego Zjazdu wyborczego na stronie związku PZP

 MRiRW: powstanie zespół doradczy ds. pszczelarstwa

 • Na środowym spotkaniu (01.02.2017) szefa resortu rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z działaczami Polskiego Związku Pszczelarstwa zdecydowano o powołaniu zespołu doradczego ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa - poinformowało w środę biuro prasowe resortu.
  − Podejmowane przez resort działania będą służyły zachowaniu polskiego pszczelarstwa w dobrej kondycji − powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.
  Celem spotkania, zorganizowanego z inicjatywy pszczelarzy, było przedstawienie problemów, które zdaniem zainteresowanych, nie zostały dotychczas rozwiązane.
 • Resort rolnictwa aktywnie poszukuje rozwiązań mogących złagodzić negatywne skutki dla ochrony roślin związane z ograniczeniem stosowania zapraw zawierających neonikotynoidy, przy zapewnieniu bezpieczeństwa owadom zapylającym.
  Problem stosowania tych substancji czynnych był rozpatrywany 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wcześniej, 27 stycznia 2017 r., odbyło się spotkanie robocze, na którym zostały omówione aktualne problemy związane z ograniczeniami w stosowaniu zapraw zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów. Spotkanie poprowadziła podsekretarz stanu Ewa Lech, a wzięli w nim udział przedstawiciele branżowych organizacji rolniczych, pszczelarskich i ekologicznych.

Szczegóły na stronie MRiRW:

 Stosowanie środków ochrony roślin a zatrucie pszczół!  - materiały opracowane przez ŚODR w Częstochowie

Zalecenia wykonania zabiegów

Stosuj środki ochrony roślin zgodnie z zaleceniami i prawem
Czyli:
 • Zgodnie z aktualną etykietą- instrukcją stosowania środka i tylko te, które są dopuszczone do obrotu i stosowania w danej uprawie;
 • Stosuj środki przestrzegając okresów prewencji dla pszczół;
 • Nie stosuj środków toksycznych dla pszczół na uprawach w okresie kwitnienia – oblatują je pszczoły;
 • Wykonuj zabiegi w godzinach wieczornych, po zakończeniu pracy pszczół;
 • Jeśli musisz w ciągu dnia, bezpieczniej będzie gdy zrobisz to podczas chłodnej i pochmurnej pogody lub wczesnym rankiem- wtedy pamiętaj, aby zastosować środek z zerowym okresem prewencji;
 • Nie sporządzaj środków, jeśli taka możliwość nie jest zapisana w ich etykietach – instrukcjach stosowania;
 • W terenie otwartym wykonuj zabiegi, gdy prędkość wiatru nie przekracza 3m/s;
 • Twój opryskiwacz musi być sprawny technicznie i posiadać atest;
 • Musisz być przeszkolony i posiadać aktualne zaświadczenie;
 • Musisz prowadzić ewidencję wszystkich zabiegów

Materiały do pobrania

fot Instrukcja postępowania przy pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych,
realizowanych przez PIWet-PIB, przy podejrzeniu o ostre zatrucie pszczół środkami ochrony roślin  (PDF)

- w/w instrukcja zawiera również:
PROTOKÓŁ POBRANIA PRÓBKI DO BADAŃ LABORATORYJNYCH
PODEJRZENIE OSTREGO ZATRUCIA PSZCZÓŁ ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN

Plakat do rozwieszenia na terenie gminy  (PDF)

Zalecenia wykonania zabiegów  (DOC)

NIP: 573 133 73 72
RAIFFEISEN POLBANK SA
- Oddz. w Cz-wie

NR RACHUNKU:
05 1750 0012 0000 0000 3089 7617

42-280 Częstochowa - Gnaszyn ul.Łukowa 57
tel.34 365 74 39
Mail: rzpcz@interia.pl

ZAPRASZAMY W KAŻDĄ ŚRODĘ
W GODZ. 10-14

liczba odwiedzin
ok. 1600/m-c