Dzisiaj jest: roku
Logo
img

Kliknij tytuł, aby rozwinąć / zwinąć

STARSZE WYDARZENIA

2018 rok

 Bieżące informacje - maj 2018

 • 20 maja po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Prosimy słuchać audycji na stronie Polskie Radio Katowice: "Temat do dyskusji", która odbyła się w piątek 18 maja o godz. 17:15. Wypowiadali się nasi koledzy: Prezes Andrzej Adamczyk, Jan Wystalski, oraz Piotr Krawczyk.
  Również w Telewizji Katowice w programie "Aktualności" 20 maja wypowiadali się z tej okazji nasi koledzy: Andrzej Adamczyk i Kazimierz Szymichowski.
 • Koło Pszczelarzy w Częstochowie organizuje 7 lipca (sobota) wycieczkę w Góry Świętokrzyskie Tutaj szczegóły.
 • Tutaj przedstawiamy aktualny cennik leków na warrozę.
 • img Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego Zakaz utrzymywania pszczół syntetycznej linii Buckfast na terenie województwa śląskiego - Sejmik Województwa Śląskiego przychylił się do wniosku związków pszczelarskich.
 • TERMINY dotyczące projektów na 2019 rok.
  Przesunięto terminy do 9 maja 2018 aby:
  1. złożyć zamówienie na sprzęt z podaniem nazwy sprzętu, ceny netto, oferty producenta
  2. złożyć zamówienie na matki i odkłady, podając rasę, linie pszczół i ofertę hodowcy
  3. określić zainteresowanie tematyką szkolenia

 Dotacje na sprzęt na 2018 rok

Szanowni Państwo,
Przypominamy że do 4 lipca 2018 r. jest termin rozliczenia faktur na sprzęt (2 x ksero faktur i 2 x ksero dokumentu płatności)
Wszystkich, którzy podpisali umowę, ale z różnych powodów jej nie zrealizują, proszeni są o pilne powiadomienie naszego biura.

 Szkolenia dla pszczelarzy

Niedawno odbył się coroczny cykl szkoleń dla członków RZP w Częstochowie. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem.
Szkolenia zorganizowano w Koszwicach dla kolegów z kół w pobliżu Lublińca, w Koniecpolu, w Częstochowie i w Kruszynie.
Spotkania z zaproszonymi wykładowcami są bardzo pomocne w pogłębianiu naszej wiedzy pszczelarskiej, dlatego stały się ważnym punktem w Rocznym Planie działania zarządu RZP.
Tutaj program i szczegóły organizacyjne

2017 rok

 Odpowiedź Ministra Rolnictwa na postulaty przedstawicieli pszczelarzy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel 13 listopada spotkał się z przedstawicielami organizacji pszczelarskich.
W spotkaniu uczestniczyli: Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego, Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy - Zbigniew Bińko, Zarząd Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, Przedstawiciele Karpackiego Związku Pszczelarzy, Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa.
Więcej na ten temat na stronie: zwiazekpszczelarski.pl
img Pismo od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 Certyfikat dla Miodu leśnego z Pasieki Mistrza Jana z Lelowa

Naszego kolegę Jana Duba spotkało wspaniałe wyróżnienie.
Miód leśny z Pasieki Mistrza Jana z Lelowa jest jednym z najlepszych w kategorii potraw regionalnych Częstochowy i regionu częstochowskiego w 2017 r. Certyfikat wręczono 6 października b.r. w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie, podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki.
Szczegóły tutaj na stronie Gminy Lelów

 Mamy własny znaczek organizacyjny i legitymacje członkowskie!

22 grudnia 2017 r. odbyło sie spotkanie opłatkowe Prezesów Kół Pszczelarzy i Zarządu RZP w Częstochowie i zaproszonych gości.
Na tym spotkaniu zaprezentowano i wręczono pierwsze znaczki organizacyjne oraz legitymacje członkowskie.
Pozostali członkowie Kół Pszczelarzy otrzymają je na najbliższych zebraniach w Kołach.

 2017-12 Spotkania opłatkowe pszczelarzy naszego regionu

W grudniu 2017 odbywają się spotkania opłatkowe pszczelarzy.
W Kochanowicach i w Kośmidrach (Koło Pszczelarzy w Pawonkowie) byli członkowie Zarządu RZP w Częstochowie kol. Prezes Anrdzej Adamczyk i kol. Edward Słomski na zaproszenie prezesów kół.
22 grudnia odbyło się również spotkanie opłatkowe z udziałem Zarządu RZP, Prezesów Kół RZP, oraz zaproszonych gości.
Oprócz tradycyjnych opłatków odbyła się również dyskusja o bieżących troskach pszczelarskich. Na takich spotkaniach nasze środowisko się integruje i wyznacza kierunki dalszych wspólnych działań.
Reportaż foto:

 6 -7 grudnia: Jasnogórskie Spotkania Pszczelarskie

Szanowni Państwo jak co roku odbyły się tradycyjne Jasnogórskie Spotkania Pszczelarzy w Częstochowie w dniach 6 – 7 grudnia.
W tym roku możemy odnotować precedens, bez fałszywej skromności, zaszczytny precedens: 23 Krajowa Konferencja Pszczelarska w Częstochowie została objęta honorowym patronatem Pana Krzysztofa Jurgiela Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W załączeniu:  img Program konferencji i pielgrzymki     img Plakat konferencji i pielgrzymki
W dniu Świętego Ambrożego, patrona pszczelarzy 7 grudnia przy muzycznej oprawie chóru młodzieży z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli odbyła się Uroczysta Msza Św. w Bazylice na Jasnej Górze.
Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogowski, krajowy duszpasterz pszczelarzy. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze z różnych diecezji, wśród nich ks. Andrzej Molenda, kapelan pszczelarzy arch. częstochowskiej. W imieniu Jasnej Góry słowo powitania skierował do zebranych o. Jan Poteralski, podprzeor klasztoru jasnogórskiego.
Obecny był: Waldemar Kudła, Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie.
Za organizację pielgrzymki odpowiadał Andrzej Adamczyk, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.

Pozdrowienia dla pielgrzymujących pszczelarzy wysłali przedstawiciele najwyższych władz państwowych :
img Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel
imgSenator Rzeczypospolitej Polskiej dr Ryszard Majer
Uroczystości odbiły się szerokim echem w mediach: Polskie Radio KatowiceRadio Jasna GóraTVP KatowiceStrona internetowa Jasnej GóryJasna Góra 7 tys. pszczelarzy z modlitwą o szacunek dla środowiska
A tutaj: fotoreportaż z konferencji i z pielgrzymki

 2017-10-18 Spotkanie z Komisją Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Częstochowskiego

2017-10-18. Udział Zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Częstochowskiego w siedzibie Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.
Głównym tematem posiedzenia było zapoznanie się Komisji z działalnością Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.
Zdaniem obu stron spotkanie udane i owocne.
Reportaż foto:

 Praszka 27.08.2017 - Dzień Pszczelarza RZP w Częstochowie

27 Sierpnia w Praszce odbyły się uroczystości Dnia Pszczelarza RZP w Częstochowie.
Zgodnie z ramowym programem imprezy:
Część I rozpoczęła się o godz. 10:00 - Mszą św. w kościele pw WNMP w Praszce przy ul. Senatorskiej, podczas której został poświęcony odnowiony Sztandar RZP. Czytania wykonali nasza koleżanka i kolega. Przemówienie wygłosił Prezes RZP w Częstochowie kol. Andrzej Adamczyk.
Mszę koncelebrowali księża: ks. Ireneusz Skrobot - proboszcz parafiii w Praszce, ks. Andrzej Molenda - Duszpasterz Pszczelarzy Diecezji Częstochowskiej, oraz ks. Ryszard Tomaszewski (paulista) - kapelan Koła Pszczelarzy w Częstochowie.
Po mszy przy dźwiękach orkiestry OSP w Praszce kolumna uczestników uroczystości przemaszerowała przez Rynek Praszki do kina Polonez przy ul. Powstańców Śląskich 19, gdzie była zaplanowana część II, czyli - uroczystości odnowienia Sztandaru RZP.
Głownym punktem był ceremoniał symbolicznego wbicia gwoździ fundatorów renowacji sztandaru.
Dalej były przemówienia gości takich jak: Burmistrz Praszki, Starosta Oleski, przedstawiciele Starostwa Powiatu Oleskiego, byli prezesi RZP w Częstochowie (Szymon Salamon, Włodzimierz Janas). Marszałek Województwa Śląskiego przysłał miły list gratulacyjny, i podobnie Prezydent Miasta Częstochowy. Zostały wręczone medale dla najbardziej zasłużonych dla renowacji.
Następnie przy wspólym posiłku odbyło się spotkanie ponad 200 uczestników, którzy wyrażali zadowolenie, wyrazy uznania i podziękowania.
Była to wspaniała promocja pszczelarstwa częstochowskiego regionu, która będzie kontynuowana w następnych latach również w innych miejscowościach.
W części III po godz. 13:00 - odbyła się biesiada na placu przy rzece Wyderka, połączona z kiermaszem sprzętu pszczelarskiego.
Serdeczne podziękowania dla Koła Pszczelarzy w Praszce za wielki wysiłek organizacyjny, a także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pszczelarskiego święta. Wielu należałoby wymienić.
W uznaniu za organizację Zarząd RZP przyznał Medal Za Zasługi dla RZP działaczom:
 1. Jarosławowi Tkaczyńskiemu - Burmistrzowi Praszki
 2. Wiesławowi Dziodzio - Prezesowi Koła w Peaszce
 3. Zygmuntowi Chwalińskiemu - Wiceprezesowi RZP
 4. Tadeuszowi Dubielowi - Prezesowi Koła w Gorzowie Śląskim
 5. Henrykowi Wawro - Prezesowi Koła w Woźnikach

Reportaż foto:


 06.08.2017 - II Święto Miodu w Kośmidrach

6 sierpnia odbyło się II Święto Miodu w Kośmidrach.
Sukces zeszłorocznej imprezy zainspirował organizatorów do kontynuacji w tym roku.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w nowym kościele pw. Św. Jana Pawła II w Kośmidrach.
Po mszy pszczelarze przemieścili się do remizy strażackiej na wykłady, które rozpoczął dr hab.pszczelarstwa, dr n. wet. Zbigniew Lipiński, specjalista chorób owadów użytkowych, mistrz pszczelarz.
Otrzymaliśmy od Pana doktora Lipińskiego nie tylko suchą wiedzę ale również związki przyczynowo-skutkowe zachodzące między zdrowiem pszczoły a jej otoczeniem i jej pożywieniem. W świetle aktualnych programów rządowych dotyczących kontroli stosowania środków ochrony roślin i nawożenia jest to bardzo gorący temat.
Generalny wniosek jest taki żeby mieć zdrowe pszczoły to trzymać je na terenach gdzie nie stosowano ŚOR, i tylko na krótkie pożytki wozić na tereny intensywnej gospodarki rolnej.
Na szkoleniu wystąpił również Prezes RZP w Czestochowie kol. Andrzej Adamczyk z wykładem na temat sprzedaży bezpośredniej.
Jest duże zapotrzebowanie na te informacje gdyż wielu kolegów zechce wprowadzać swoje produkty do sprzedaży.
Po wykładzie na pobliskim placu odbył się piknik z pokazami artystycznymi przy udziale władz samorządowych i wójta gminy Pawonków pana Henryka Swobody.
Zainteresowanie było ogromne, tym bardziej że znakomicie dopisała pogoda.
Doskonała organizacja i dopasowanie się do potrzeb lokalnej społeczności dały i w tym roku efekty. Chyba wszyscy uczestnicy pikniku byli zadowoleni.
Informacja na stronie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Kośmidry

 Uroczyste otwarcie Sali Edukacyjnej w siedzibie RZP w Częstochowie

12 czerwca odbyło sie uroczyste przecięcie wstęgi do Sali Edukacyjnej powstałej dzięki wysiłkowi Zarządu RZP i wsparciu Starostwa Częstochowskiego. Celem tej inicjatywy jest promocja pszczelarstwa jako działalności niezwykle związanej z ochroną środowiska naturalnego, w którym żyjemy i zasobów naturalnych z których korzystamy.

Pszczoła to nie relikt przeszłości, ale języczek u wagi przyszłego losu wszystkich ludzi na Ziemi. Chcemy to uświadamiać młodym ludziom aby wiedzieli czym się kierować w wyborach dorosłego życia.

Pszczelarstwo to wielki szacunek dla natury i pokora wobec jej zjawisk, a także przygoda intelektualna dla każdej zainteresowanej osoby.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:
 • Krzysztof Smela - Starosta Częstochowski
 • Jan Ryś - Starosta Pajęczański
 • Włodzimierz Korbaczyński, Starostwo Pajęczańskie - Naczelnik wydziału Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
 • Ewa Paulewicz - Kierownik Referatu Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Zawierciu
 • Małgorzata Magierska - Starostwo Oleskie - Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa I Leśnictwa
 • Marian Stępień - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa – Starostwa Powiatowego w Częstochowie
 • Ewelina Sapała - Specjalista w wydziale Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Częstochowie.
 • Leonard Smolarski - Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego
 • Prezydenta Częstochowy reprezentował Krzysztof Labocha - Kierownik Referatu Ochrony Środowiska
 • Janusz Kryk - Zastęca Dyrektora KRUS OR w Częstochowie
 • Grażyna Folaron - Rzecznik Prasowy, Starostwa Powiatowego w Częstochowie
 • Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie reprezentowała Paulina Makles
 • Mieczysław Lejman - Honorowy Prezes RZP w Częstochowie
 • Włodzimierz Janas - Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego RZP w Częstochowie.
 • Andrzej Adamczyk - Prezes RZP w Częstochowie
 • Zygmunt Chwaliński - Wiceprezes RZP w Częstochowie
 • Kazimierz Zaskórski - Wiceprezes RZP w Częstochowie
 • Jan Wystalski - Skarbnik RZP w Częstochowie
 • Paweł Dawid - Sekretarz RZP w Częstochowie
 • Jan Dub - Członek Zarządu RZP w Częstochowie
 • Edward Słomski - Członek Zarządu RZP w Częstochowie
 • Specjalni goście - uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynie wraz z paniami: wychowawczynią Elżbietą Kisiel, oraz Anitą Rebane - Jakubczyk
Sala powstała na podstawie umowy dotacji pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Częstochowie na realizację zadania pod nazwą: „Wyposażenie Sali edukacyjnej dotyczącej pszczelarstwa w siedzibie Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.”
Ważny wkład w realizację wyżej wymienionej umowy wniosło Starostwo Powiatowe w Częstochowie poprzez dokonanie zakupu środków audiowizualnych.
Terminy spotkania i zajęć w sali edukacyjnej można uzgadniać pod nr telefonu: 504 172 011 lub 606 224 902
imgZaproszenie - ulotka do Sali Edukacyjnej
Zapraszamy do odwiedzania sali edukacyjnej dzieci i młodzież, nauczycieli oraz wszystkie zainteresowane osoby.
O tej uroczystości można przeczytać również na stronie Starostwa Powiatowego w Częstochowie: http://czestochowa.powiat.pl

 Konferencja w Kielcach

Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach jest współorganizatorem konferencji: "Weterynaria dla pszczelarstwa".
Konferencja jest bezpłatna i tematyka ciekawa ale zapisy dość skomplikowane za pośrednictwem strony:
http://www.zwiazekpszczelarski.pl/konferencja-weterynaria-dla-pszczelarstwa

  Marzec 2017 - Szkolenia dla pszczelarzy w toku

 Apel do kolegów pszczelarzy

Przypadki ponadnormatywnego upadku rodzin pszczelich (więcej niż 30%) prosimy zgłaszać do swojego Powiatowego Lekarza Weterynarii i do biura RZP.
W marcu odbywa się seria szkoleń dla pszczelarzy w różnych miejscach naszego regionu.
Jednodniowe szkolenia odbyły się w Lelowie, w Praszce, Częstochowie i Kłobucku. Koledzy licznie przybyli na wykłady, aby odświeżyć sobie wiedzę, która jest potrzebna w rozpoczętym sezonie. Pszczoły już się obleciały i zaczyna się praca pszczelarska.
W dniach 25 i 26 marca odbyło się ostatnie w tej serii 2-dniowe szkolenie w Zaborzu.
Oprócz wykładów odbyła się również dyskusja na tematy organizacyjne naszego Związku, oraz problemy pszczelarskie i środowiska w którym żyjemy.

 Zebranie Koła Pszczelarzy w Kruszynie

24 marca 2017 r. odbyło sie Walne zebranie Koła Pszczelarzy w Kruszynie.
Na zdjęciu odznaczeni pszczelarze razem z panią Jadwigą Zawadzką Wójtem Gminy Kruszyna i Prezesem Koła - Zbigniewem Zasępą.
W zebraniu uczestniczył Andrzej Adamczyk - prezes RZP Częstochowa.

 40-lecie Koła Pszczelarzy w Gorzowie Śląskim

W niedzielę 19 lutego odbyło się spotkanie gorzowskich pszczelarzy, którzy świętowali 40-lecie istnienia koła.
Oficjalnego otwarcia dokonał Tadeusz Dubiel, który od 39 lat jest prezesem w Gorzowie Śląskim.
Czasami było trudno, jednak niezmiernie cieszę się, że doczekaliśmy tej rocznicy - mówił Tadeusz Dubiel.
- Dziękuję wam, że jesteście wierni tradycji i przekazujecie ją z pokolenia na pokolenie - mówił Andrzej Adamczyk - prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Czestochowie.

 Odznaczeni pszczelarze

W tym roku wyróżniono naszych kolegów Medalem Dzierżona
 • Siekierę Jerzego z Koła Pawonków
 • Jeziorowskiego Zdzisława i Magnuskiego Henryka z Koła Częstochowa

Serdecznie gratulujemy!

 XXII Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Pszczelarskiego - nowe władze związku

W dniach 8-9 marca odbył się XXII Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Na miejsce obrad wybrany został Połczyn Zdrój.
Skład delegatów Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie był następujący:
 1. Andrzej Adamczyk
 2. Zygmunt Chwaliński
 3. Paweł Dawid
 4. Krzysztof Jezierski
 5. Piotr Krawczyk
 6. Kazimierz Zaskórski.
Andrzej Adamczyk został wybrany Przewodniczącym obrad Walnego Zjazdu.
Kazimierz Zaskórski został wybrany członkiem Komisji Rewizyjnej.
Paweł Dawid został wybrany do Komisji Mandatowo-Skrótacyjnej.
Piotr Krawczyk kandydował na funkcję Prezydenta PZP.
Zygmunt Chwaliński i Krzysztof Jezierski aktywnie uczestniczyli w obradach, nawiązywali kontakty i dzielili się doświadczeniami.
Skład nowego Zarządu PZP przedstawia się następująco:
 1. Waldemar Kudła /Legnica/ – Prezydent PZP
 2. Zbigniew Kołtowski /prof. Instytutu Ogrodnictwa w Puławach/ – Wiceprezydent
 3. Radosław Janik /APIS Lublin/– Wiceprezydent
 4. Krzysztof Górny /Chodzież/– Skarbnik
 5. Bartłomiej Piotrowski /Łódź/– Sekretarz
 6. Leszek Bodzioch /Tarnów/ - Członek
 7. Olgierd Kustosz /Szczecin/ - Członek
Skład Komisji Rewizyjnej PZP:
 1. Bolesław Cięciel /Łódź/ - Przewodniczacy
 2. Małgorzata Pietkiewicz /Gdańsk/
 3. Bogusław Szereda /Kalisz/
 4. Kazimierz Zaskórski /Częstochowa/
 5. Bronisław Tuma /Koszalin/
Przedstawienie głównych zagadnień planu działania nowego Zarządu PZP w wystąpieniu Waldemara Kudły, nowego Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego na Walnym Zjeździe Delegatów PZP w Połczynie dnia 9 marca 2017:
 1. Scalić społeczność pszczelarską.
 2. Prezentować pszczelarzy polskich na arenie międzynarodowej.
 3. Współpracować z władzami państwowymi i samorządu terytorialnego.
 4. Lobbować na rzecz bazy pożytkowej (akacje, wrzos, ..)
 5. Dążyć do wprowadzenia zmian w systemie finansowania rolników - kwestia zasiewów roślin nektarodajnych.
 6. Współpracować ze środowiskiem naukowym.
 7. Do wiosny 2018 zwołać Nadzwyczajny Zjazd Statutowy.
 8. Kwiecień 2017 - 60 lat PZP - uczcić.
 9. Dążyć do zmiany nazwy funkcji szefa PZP z Prezydenta na Prezesa.

Opr. Andrzej Adamczyk

Szczegóły Walnego Zjazdu wyborczego na stronie związku PZP

 Wyjazd na Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Koszalinie

img
 • Wyjazd z Częstochowy 15 września (piątek) o godz. 5:00.
 • Wyjazd z ul. Focha; powrót w to samo miejsce 17 września (niedziela) ok. godz. 21:00.
 • Zapewniamy: przejazd midi busem (ca 30 osób), ubezpieczenie, wyżywienie zgodnie z programem, noclegi, wizytę w pasiece, udział w programie Ogólnopolskich Dni Pszczelarza, + ewentualne inne atrakcje turystyczne .....)
 • Odpłatność uczestnika – 420 zł (resztę kosztów pokrywa Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie)
 • Wpłata zaliczki min. 200 zł do 16 sierpnia w kasie Związku lub na konto RZP w Częstochowie: RAIFFEISEN POLBANK SA – O/ Częstoch.,
  nr rachunku: 05 1750 0012 0000 0000 3089 7617
 • Wpłata pozostałej kwoty odpłatności do 11 września 2017r.

ZAPRASZAMY

 Święta Wielkanocne 2017

imgŻyczenia Radosnych Świąt Wielkanocnych ,
Pogody ducha i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego.
Wesołego Alleluja, oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych
życzy wszystkim
Zarząd Regionalnego Związku Pszczelarzy
w Częstochowie

2016 rok

  16 grudnia 2016: Spotkanie opłatkowe

Na uroczystym opłatku w Domu Św. Kaspra spotkali się członkowie władz RZP Częstochowa, prezesi Kół Pszczelarzy z naszego regionu i pracownicy biura RZP.
Wśród zaproszonych gości byli: o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, Honorowy Prezes RZP - kol. Mieczysław Lejman, członek zarządu PZP - kol. Piotr Krawczyk.
Przemówienie okolicznościowe wygłosili Prezes RZP Andrzej Adamczyk, oraz o. Jan Poteralski.

 6-7 grudnia 2016, Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę

Jasnogórskie Spotkania Pszczelarskie za nami.
22 Krajowa Konferencja Pszczelarska i 28 Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę za nami. Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników, którzy mimo nie najlepszej pogody zdecydowali się przyjechać by tworzyć niepowtarzalny klimat. Od 7 lat, to jest od 2010 roku zarówno konferencja jak i pielgrzymka mają miejsce na Jasnej Górze. Oznacza to, że konferencja odbywa się w dużej wygodnej Auli O. Kordeckiego, gdzie prawie tysiąc osób może w komfortowych warunkach wysłuchać wykładów, pogłębić swoją wiedzę, dowiedzieć się czegoś nowego lub odświeżyć swoje wiadomości na temat pszczelarstwa.

Dwa dni na Jasnej Górze uprawnia do określenia tego przedsięwzięcia mianem Jasnogórskich Spotkań Pszczelarskich.

Wszyscy dokładaliśmy starań aby zarówno konferencja jak i pielgrzymka były organizacyjnie jak najlepiej przygotowane. Myślimy z troską o wszystkich uczestnikach aby każdy odnalazł swoją właściwą, najbliższą swoich oczekiwań przestrzeń intelektualną, wspólnotową i religijną.

Mamy także świadomość, że pielgrzymowanie jest trudem i niedogodnością. To prawda, że czasem potrzeba nam mocnych, czasem nawet nieprzyjemnych wrażeń aby zwrócić uwagę na coś innego, niezmiernie ważnego dla nas. Zasadniczym jednak zamiarem zarówno organizatorów jak i Paulinów jest stworzyć jak najlepsze warunki uczestnictwa.
Jesteśmy otwarci na ewentualne sugestie organizacyjne, które mogłyby ulepszyć i usprawnić nasze Jasnogórskie Spotkania Pszczelarskie.
Zapraszamy ponownie za rok.

 Światowy Dzień Pszczół

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel poparł słoweńską inicjatywę ustanowienia Światowego Dnia Pszczół, obchodzonego w systemie Narodów Zjednoczonych corocznie 20 maja.
Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Słoweńskie Stowarzyszenie Pszczelarzy.
Informacja na stronie Mnisterstwa Rolnictwa

 3-4 września 2016: XXV Dożynki Jasnogórskie

W dniach 3-4 września 2016 r. odbyły się Dożynki Jasnogórskie oraz Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników.
Dożynkom towarzyszyła XXV Krajowa Wystawa Rolnicza oraz Dni Europejskiej Kultury Ludowej.
Impreza odbyła się pod patronatem i z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.
Na Wystawie prezentowali się także pszczelarze, a wśród nich koleżanki i koledzy z Regionu Częstochowy.
Galeria zdjęć z Wystawy Rolniczej

 Październik 2016: Wycieczki na Ukrainę i do Francji

LWÓW sentymentalna podróż na Kresy - TERMIN: 05 - 09.10.2016 (5 dni) imgUKRAINA - szczegóły [zaktualizowane]
związana z uroczystościami upamiętnienia prof. dr Teofila Ciesielskiego
FRANCJA - TERMIN: 09 - 16.10.2016 (8 dni) imgFRANCJA - szczegóły do pobrania.
Paryż, Bretania, Normandia, Wersal

  ARR - Wsparcie rynku produktów pszczelich na następne lata

Agencja Rynku Rolnego opublikowała na swojej stronie zaproszenie do składania projektów w ramach mechanizmu ,,Wsparcie rynku produktów pszczelich” w sezonie 2016/2017. Tutaj są szczegóły na stronie arr.gov.pl

W związku z powyższym Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie podaje informacje na temat warunków Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa i jak z niego korzystać.
imgTutaj są szczegóły dla naszych pszczelarzy do pobrania.

  7 sierpnia 2016: Święto miodu w Kośmidrach

W niedzielę 7 lipca 2016 roku odbyła się impreza plenerowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju wsi Kośmidry przy udziale okolicznych pszczelarzy i wsparciu władz samorządowych i wójta gminy Pawonków pana Henryka Swobody.
Do południa odbyła się uroczysta msza św. w miejscowym kościele, oraz szkolenie pszczelarskie prowadzone przez pana Cezarego Kruka na temat chodowli pszczół, wychowu matek, zdrowotności, zimowli rodzin. Pszczelarze otrzymali wiele praktycznych wskazówek jak postępować, aby odnosić sukcesy w pszczelarskiej materii.
Po wykładzie odbyła się impreza plenerowa połączona z wystawą sprzętu pszczelarskiego. Na tej imprezie była karczma piwna, występy artystyczne, konkurs wiedzy o pszczołach, a wszystko w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze.
Wśród zaproszonych gości byli również wójt gminy Pawonków pan Henryk Swoboda, prezesi i członkowie okolicznych kół pszczelarzy oraz przedstawiciele Zarządu RZP w Częstochowie kol. Paweł Dawid i Edward Słomski.
Impreza odbyła się po raz pierwszy, ale już czujemy się zaproszeni na jej następną edycję w przyszłym roku.

  10 lipca 2016: Święto pszczelarzy w Lelowie

Uroczystą Mszą Świętą w kościele w Lelowie rozpoczęło się coroczne święto Pszczelarzy.
Nabożeństwo prowadził ks. Kan. Henryk Młynarczyk.
Po mszy odbyło się uroczyste zebranie Koła Pszczelarzy połączone z piknikiem w Białej Wielkiej.
Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezes Koła w Lelowie Jan Dub, a po nim zabrali głos zaproszeni goście: kol. Jan Lamch - Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, oraz przedstawiciele Zarządu RZP w Częstochowie - kol. Paweł Dawid i Edward Słomski.
Piknik przy grillu zakończył oficjalną część uroczystości. Pszczelarze wraz z rodzinami świętowali w serdecznej atmosferze, wspominali dawne czasy i snuli plany na przyszłość.

  Ubezpieczenie pasiek w 2016 roku

Zarząd RZP podjął decyzję, że tak jak dotychczas będziemy zbiorowo ubezpieczać pasieki w zakresie OC, natomiast inne losowe przypadki pszczelarze mogą ubezpieczać indywidualnie korzystając z oferty przygotowanej specjalnie dla członków RZP w Częstochowie.

img OFERTA UBEZPIECZENIA NA ROK 2016
DLA HODOWCÓW PSZCZÓŁ REGIONU CZĘSTOCHOWSKIEGO

  Pogotowie Rojowe w 2016 r.

Działalność Pogotowia Rojowego polega na zbieraniu rojów pszczół zgłaszanych przez okolicznych mieszkańców.

 Dyżurni Pogotowia Rojowego  kliknij szczegóły


Prosimy członków Kół Pszczelarzy z naszego RZP chętnych do zgłoszenia się do Pogotowia Rojowego o wpisanie się na listę w biurze RZP.
Należy być w miarę dostępnym pod telefonem, mobilnym i gotowym do podjęcia takiej interwencji.
Można określić rejon swojego działania, np. dzielnicę miasta, miejscowość, itp.

  Wrzesień 2016: XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza

W tym roku są organizowane XXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Lidzbarku Warmińskim, 2–4 września 2016 r.
Szczegóły imrezy można przeczytać na stronie organizatora tutaj!

  RZP w Częstochowie organizuje zakup karmy dla pszczół na 2016 rok. Dostawcą jest firma ORION

Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie organizuje zakup karmy dla pszczół. Dostawcą jest firma ORION. Zapraszamy do składania zamówień i wpłat na konto RZP:
RAIFFEISEN POLBANK SA, numer rachunku: 05 1750 0012 0000 0000 3089 7617
Regionalny Związek Pszczelarzy oferuje syrop w takich samych cenach jak firma ORION. W zamówieniach prosimy określić ilość i sposób dostawy syropu (odbiór osobisty lub dostawa pod wskazany adres) oraz osobę do kontaktu.

Zamówienia można realizować bezpośrednio w firmie ORION, ale proszę dostarczyć informację o tym do biura RZP (np. emailem).


Aktualny cennik dla pszczelarzy indywidualnych
APIFOOD Cennik od 1 lutego 2016 roku dla PSZCZELARZY INDYWIDUALNYCH
PROMOCJA od 15 lutego
Rodzaj opakowaniaodbiór własny minimum
paleta 44x15 kg=660 kg
lub 12x40 kg=480 kg
z dostawą minimum
paleta 44x15 kg=660 kg
lub 12x40 kg =480 kg
jedna paleta
Opakowanie 15 kg (660 kg)
Opakowanie 40 kg (480 kg)
2,23 zł brutto 2,39 zł brutto
od 2-4 palet w jedno miejsce
Opakowanie 15 kg (660 kg)
Opakowanie 40 kg (480 kg)
2,20 zł brutto 2,33 zł brutto
od 5-10 palet w jedno miejsce
Opakowanie 15 kg (660 kg)
Opakowanie 40 kg (480 kg)
2,12 zł brutto 2,12 zł brutto + koszt transportu
PALETOKONTENERY
Rodzaj opakowania Odbiór własny
luz
Z dostawą
z zakupem na własność kontenera
Z odbiorem i dostawą
Kontener pszczelarza
Kontener
co najmniej 1200 kg
1,82 zł/kg brutto
+ kontener 440 zł brutto
2,27 zł/kg brutto 1200 kg 2,08 zł/kg brutto
+ Oświadczenie o czystości
kontenera od pszczelarza
Aktualny cennik na stronie APIFOOD znajduje sie tu: http://apifood.pl/pl/cena.html

 Święta Bożego Narodzenia 2016

Najlepsze życzenia dobrych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
przenikniętych duchem serdecznej miłości rodzinnej
oraz poczucia pszczelarskiego braterstwa,
a także pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.

img

  Film "Łowcy miodu"

W kinie OKF w Częstochowie grają film "Łowcy miodu"

Godziny emisji jak niżej.

http://www.okf.czest.pl/lowcy-miodu

22 MAJ 2016, 13:00

23 MAJ 2016, 17:00

24 MAJ 2016, 17:30

25 MAJ 2016, 17:30

26 MAJ 2016, 17:30

  Odkłady 2016

W tym roku zaopatrujemy się w odkłady na refundację z ARR od następujących dostawców:
 • Lara Jerzy - 100 szt , tel.:512 181 725
 • Szymichowski Kazimierz - 80 szt. , tel.:501 145 983
 • Nowak Józef - 50 szt. , tel.:609 209 605
 • Bednarczyk Sławomir - 80 szt. , tel.:512 777 719

  WYCIECZKA  PSZCZELARSKA   NA  BIAŁORUŚ 18 - 25 lipca 2016

Program wycieczki jest bardzo bogaty i przewiduje zwiedzanie miejsc związanych z pszczelarstwem białoruskim, ośrodki historyczne i kultu religijnego, a także atrakcje turystyczne.

Szczegóły tutaj!

  XIV Walny Zjazd Delegatów RZP w Częstochowie

W dniu 23 kwietnia 2016 r. w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie odbył się XIV Walny Zjazd Delegatów Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.
img Zaproszeni goście honorowi Zjazdu:

 • Grzegorz Boski - Dysektor ŚODR w Częstochowie
 • Piotr Krawczyk - Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, Prezes Koła w Pajęcznie
 • Jerzy Smogorzewski - Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach
 • Zbigniew Binko - Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach
 • Dariusz Antonkiewicz - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Częstochowie
 • Jan Lamch - Dyrektor Zespołu Parków Jurajskich w Złotym Potoku, Prezes Koła w Janowie
 • Barbara Czarnecka - długoletnia opiekunka pszczelarzy z ŚODR
 • Mieczysław Lejman - honorowy Prezes RZP w Częstochowie
 • Józef Piec - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
 • Andrzej Kasperowicz - Red. Naczelny "Pszczelarz Polski"
 • Michał Janikowski - lekarz weterynarii Pro-Wet
 • Andrzej Walewski - prezes Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik” (nie dojechał)

Na początku obrad wysłuchaliśmy przemówień zaproszonych gości, oraz zostały wręczone złote i srebrne odznaki PZP, a także Dyplom Honorowego Członka RZP dla kol. Macieja Ornicza, specjalne podziękowanie dla kol. Włodzimierza Janasa od Zarządu Śląskiego Związku Pszczelarzy za inicjatywę na rzecz konsolidacji środowiska pszczelarskiego w woj. śląskim i popularyzację pszczelarstwa, oraz medal RZP dla lek. wet. Michała Janikowskiego.

Następnie w czasie Zjazdu zostały przyjęte sprawozdania ustępujących władz RZP w Częstochowie, oraz odbyły się wybory nowego Zarządu.

Nowym Prezesem RZP w Częstochowie został kol. Andrzej Adamczyk, prezes Koła Częstochowa.

Serdeczne gratulacje dla kol. Andrzeja Adamczyka i nowych władz Związku, oraz życzenia owocnej pracy dla dobra naszego pszczelarstwa.

Wybrano również nowy Zarząd RZP, Komisję Rewizyjną, Sąd Koleżeński, Przedstawicieli do Rady PZP, oraz Delegatów na Zjazd Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Galeria zdjęć ze zjazdu RZP w Częstochowie.
Nowe władze RZP w Częstochowie.
Delegatami na Zjazd PZP zostali: Piotr Krawczyk, Kazimierz Zaskórski, Andrzej Adamczyk, Zygmunt Chwaliński, Paweł Dawid.
Dalsze szczegóły pojawią się na witrynie niebawem.

  Wielkanoc 2016

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia.
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób
img życzy wszystkim
Zarząd Regionalnego Związku Pszczelarzy
w Częstochowie


  Program Wsparcia Pszczelarstwa

Pod tym linkiem jest informacja o aktualnym stanie Programu Wsparcia Psczelarstwa na najbliższe lata.
Musimy więc wykazać jeszce trochę cierpliwości.

Program-Wsparcia-Pszczelarstwa

  Szkolenie 2016

W dniach 5 - 6 marca 2016 r. odbyło się szkolenie pszczelarzy regionu częstochowskiego, ukierunkowane w celu przygotowania nas do prawidłowego rozpoczęcia nowego sezonu prac w pasiece.
Każdy z uczestników otrzymał materiały szkoleniowe.
Spektrum tematyki wykładów było bardzo szerokie: od spraw organizacyjno prawnych czyli sprzedaży bezpośredniej i zakupu sprzętu pszczelarskiego (wykładowca Andrzej Adamczyk),
poprzez rolę matki w szerokim aspekcie budowania silnej rodziny pszczelej (prof. dr hab. Małgorzata Bieńkowska z Zakładu Pszczelnictwa W Puławach),
aż po różne zagadnienia gospodarki pasiecznej, czyli wyjście rodziny z zimowli, rójki, sezon pożytkowy, przygotowanie do zimowania rodziny (Cezary Kruk).

To była porządna porcja przydatnej wiedzy pszczelarskiej z której każdy z uczestników szkolenia na pewno skorzysta.

Na koniec Prezes RZP w Częstochowie Włodzimierz Janas rozdał uczestnikom szkolenia Certyfikaty ukończenia.
Galeria zdjęć ze szkolenia

  10 stycznia 2016 r. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła Pszczelarzy Częstochowa

Na zebraniu podsumowano działalność Koła w ubiegłym roku.
Członkowie Koła dokonali wyboru nowych władz Koła na następną 4-letnią kadencję.
Nowym Prezesem Koła Pszczelarzy Częstochowa został wybrany kol. Andrzej Adamczyk

Szczegóły na stronie Koła: http://kpcz.pl

2015 rok

  24 grudnia 2015 r. święta Bożego Narodzenia

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Prezes wraz z Zarządem RZP w Częstochowie
składa wszystkim Serdeczne życzenia
Wesołych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz
Szczęśliwego Nowego 2016 Roku !

  6-7 grudnia 2015 - XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę

RZP w Częstochowie wraz z PZP i ŚODR był współorganizatorem corocznej Pielgrzymki Pszczelarzy na Jasną Górę i towarzyszącej jej Krajowej Konferencji Pszczelarskiej.

Tematy Konferencji:
1) „Intensyfikacja gospodarki pasiecznej a jakość produktów pszczelich”. (Dr hab. Sławomir Bakier prof. Politechniki Białostockiej)
2) „Żywność i żywienie a produkty pszczele”. (Prof. dr hab. Maria Borawska Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)
Moderator konferencji – Wiceprezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie – Andrzej Adamczyk

W poniedziałek 7 grudnia po Uroczystej Mszy Św. na Jasnej Górze w Sali Ojca Kordeckiego wręczono Nagrody Statuetki Dzierżona zasłużonym pszczelarzom.
Wśród zaproszonych gości była wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pani dr. Ewa Lech.

Informacja na stronie Jasnej Góry
Galeria zdjęć z pielgrzymki
Szczegółowy Program Pielgrzymki do pobrania

  Zakup sprzętu pszczelarskiego 2015/16

Zarząd RZP w Częstochowie zaprasza do podpisywania umów na zakup sprzętu pszczelarskiego z refundacją ARR w ramach projektu 2015/16.
Przy podpisywaniu umów obowiązują zwykłe warunki:

 1. Należy stawić się osobiście z dowodem osobistym.
 2. Umowę podpisuje pszczelarz, który złożył zapotrzebowanie na zakup sprzętu na sezon 2015/16.
 3. Należy znać numer weterynaryjny swojej pasieki.
 4. W umowie należy zapisać numer własnego konta bankowego.
 5. W umowie należy zapisać nazwę producenta sprzętu, numer katalogowy, jego wartość netto.

Podobnie jak w sezonie ubiegłym, umowy podpisywane będą do wyczerpania przyznanej kwoty refundacji.
Umowy podpisywane są w środy w godz. 9:00 – 14:00 w siedzibie RZP w Częstochowie.
Termin podpisania umowy prosimy uzgodnić z Kierowniczką Biura panią Agatą Sojda tel.: 504 172 011 lub tel. biura: 34 365 74 39.

 11 – 13.09.2015: XXXIII OGÓLNOPOLSKIE DNI PSZCZELARZA W WAŁCZU

W dniach 11-13 września 2015r. odbył się wyjazd do Wałcza na Ogólnopolskie Dni Pszczelarza.
Szczegóły tutaj!

  5-6 września 2015: Dożynki Jasnogórskie

W dniach 5-6 września 2015 r. odbyły się Dożynki Jasnogórskie oraz Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników.
Dożynkom towarzyszyła XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza oraz XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

Na Wystawie prezentowali się również pszczelarze z całej Polski, a wśród nich koleżanki i koledzy z naszego Regionu.

  12 lipca 2015: VI Gminny Dzień Pszczelarza w Lelowie

W dniu 12 lipca 2015 roku w Lelowie odbyły się już po raz szósty obchody Gminnego Dnia Pszczelarza. Uroczystości zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta odprawiona w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Marcina w Lelowie przez ks. Kan. Henryka Młynarczyka.
Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie Jan Dub Prezes Koła Lelów powitał przybyłych gości:
 • Pana Krzysztofa Molendę Wójta Gminy Lelów,
 • kol. Andrzeja Adamczyka V – ce Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie,
 • kol. Jana Lamcha Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego,
 • Panią Ewę Molendę Dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie
 • oraz wszystkich przybyłych na uroczystość.

Na uroczystym zebraniu dokonano podsumowania działalności Lelowskiego Koła Pszczelarzy.
Koło ma już kilku pszczelarzy z sąsiednich Gmin: Niegowa, Irządze, Włodowice, Włoszczowa, Koniecpol i Kroczyce. W Lelowie postanowiono zorganizować Gminny Dzień Pszczelarza, by zwrócić uwagę społeczeństwa na pszczelarstwo, a w szczególności na to, że życie i postępowanie każdego człowieka ma wpływ na przyrodę w jego otoczeniu.

Na zakończenie uroczystości wręczono odznaczenia i podziękowania za trud bartniczej pracy.
Szczegóły tutaj na stronie gminy!

  Ważne informacje w związku z rozliczaniem projektów.

Zarząd RZP przekazuje aktualne dokumenty na rok 2015 z uprzejmą prośbą do koleżanek i kolegów Prezesów o ich wypełnienie i dostarczenie do RZP:
 1. Pokwitowanie odbioru pszczół 1 egzemplarz dla pszczelarza jeden dla RZP [POBIERZ TUTAJ]
 2. Wykaz odbiorców pszczół na arkuszu exel. (drogą elektroniczną) [POBIERZ TUTAJ]
 3. Prosimy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 30.07.2015.

  RZP w Częstochowie organizuje zakup karmy dla pszczół. Dostawcą jest firma ORION

Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie organizuje zakup karmy dla pszczół. Dostawcą jest firma ORION.
Zapraszamy do składania zamówień i wpłat na konto RZP – Bank BGŻ S.A., numer konta: 63 2030 0045 1110 0000 0067 7680.
Regionalny Związek Pszczelarzy oferuje syrop w takich samych cenach jak firma ORION.
W zamówieniach prosimy określić ilość i sposób dostawy syropu (odbiór osobisty lub dostawa pod wskazany adres) oraz osobę do kontaktu.

Aktualny cennik dla pszczelarzy indywidualnych

APIFOOD Cennik od 1 sierpnia 2015 roku dla PSZCZELARZY INDYWIDUALNYCH
Rodzaj opakowaniaodbiór własny minimum
paleta 44x15 kg=660 kg
lub 12x40 kg=480 kg
z dostawą minimum
paleta 44x15 kg=660 kg
lub 12x40 kg =480 kg
Opakowanie 15 kg (660 kg)
Opakowanie 40 kg (480 kg) jedna paleta
1,99 zł brutto 2,14 zł brutto
Opakowanie 15 kg (660 kg)
Opakowanie 40 kg (480 kg) od 2-4 palet w jedno miejsce
1,95 zł brutto2,10 zł brutto
Opakowanie 15 kg (660 kg)
Opakowanie 40 kg (480 kg) od 5-10 palet w jedno miejsce
1,92 zł brutto 2,04 zł brutto


PALETOKONTENERY
Rodzaj opakowaniaOdbiór własny
luz
Z dostawą
z zakupem na własność kontenera
Z odbiorem i dostawą
Kontener pszczelarza
Kontener
co najmniej 1200 kg
1,65 zł/kg brutto
+ kontener 440 zł brutto
2,14 zł/kg brutto
1200 kg
1,95 zł/kg brutto
+ Oświadczenie o czystości
kontenera od pszczelarza

  Plan harmonogramu szkoleń w 2016 r.

Harmonogram szkolenia w Regionalnym Związku Pszczelarzy w Częstochowie*

(Szkolenie realizowane jest w oparciu o środki pochodzące z budżetu państwa i Komisji Europejskiej)


Miejsce

CZĘSTOCHOWA, restauracja VIKING ul. Waszyngtona 25/27

Dzień

Temat

Wykładowca

Czas (*plan)

5 marca 2016

Sprzedaż bezpośrednia miodu i produktów pszczelich – instruktaż praktyczny

Andrzej Adamczyk

9:00 – 9:45

Znaczenie matki pszczelej w rodzinie pszczelej

Małgorzata Bieńkowska

9:45-12:00

Przerwa kawowa

12:00 – 12:15

Znaczenie matki pszczelej w rodzinie pszczelej

Małgorzata Bieńkowska

12:15 – 14:30

Posiłek

14:30

6 marca 2016

Funkcjonowanie mechanizmu wsparcia rynku produktów pszczelich – instruktaż praktyczny

Andrzej Adamczyk

9:00 – 9:45

Różne aspekty gospodarki pasiecznej

Cezary Kruk

9:45-12:00

Przerwa kawowa

12:00 – 12:15

Różne aspekty gospodarki pasiecznej

Cezary Kruk

12:15 – 14:30

Wręczenie certyfikatów,        posiłek

14:30Miejsce

PAJĘCZNO, Kino ŚWITEŹ, ul. Zdrojowa 17  Są wolne miejsca

Dzień

Temat

Wykładowca

Czas (*plan)

5 marca 2016

Różne aspekty gospodarki pasiecznej

Cezary Kruk

9:00 -11:15

Przerwa kawowa

11:15 – 11:30

Różne aspekty gospodarki pasiecznej

Cezary Kruk

11:30 – 13:45

Sprzedaż bezpośrednia miodu i produktów pszczelich – instruktaż praktyczny

Andrzej Adamczyk

13:45 – 14:30

Posiłek

14:30

6 marca 2016

Znaczenie matki pszczelej w rodzinie pszczelej

Małgorzata Bieńkowska

9:00 -11:15

Przerwa kawowa

11:15 – 11:30

Znaczenie matki pszczelej w rodzinie pszczelej

Małgorzata Bieńkowska

11:30 – 13:45

Funkcjonowanie mechanizmu wsparcia rynku produktów pszczelich – instruktaż praktyczny

Andrzej Adamczyk

13:45 – 14:30

Wręczenie certyfikatów, posiłek

14:30

W Pajęcznie jest jeszcze kilka wolnych miejsc.
Uwaga:
Pszczelarze mający wątpliwości, gdzie są zapisani na szkolenie:do Częstochowy czy do Pajęczna proszeni są o kontakt z panią Agatą Sojda tel:504 17 20 11, lub Andrzejem Adamczykiem tel: 606 22 49 02

  Wyjazd na XXIII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Wałczu w dniach 11 – 13 września 2015 r.

Zarząd Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie organizuje wyjazd na XXIII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Wałczu w dniach 11 – 13 września 2015r. Koszt wyjazdu wynosi 370 zł i obejmuje:
 • przejazd autokarem z klimatyzacją,
 • ubezpieczenie,
 • udział w imprezach XXXIII Ogólnopolskich Dni Pszczelarza,
 • 2 noclegi wraz ze śniadaniem,
 • 3 obiady (piątek, sobota niedziela).
Zgłoszenia należy składać do dnia 08 lipca 2015 r. bezpośrednio do biura RZP lub do kierownika biura Pani Agaty Sojda pod numerem telefonu: 504 172 011. Przy zgłoszeniu prosimy o uiszczenie opłaty w kwocie 370 zł na konto Regionalnego Związku Pszczelarzy – Bank BGŻ S.A., numer konta: 63 2030 0045 1110 0000 0067 7680 lub gotówką w kasie biura.

  15 Kwiecień 2015 r. LITWA - wycieczka pszczelarzy, smaki i tradycje Kresów.

Program wycieczki pozwala poznać pszczelarstwo litewskie i jego osiągnięcia. Jest jedną z najlepszych platform wymiany doświadczeń. Przy okazji daje możliwość zwiedzenia Wilna i Kowna, największych miast Litwy z ich cennymi zabytkami.
Szczegóły tutaj!

  UWAGA! Ważne terminy! - 2015

Prezesi Kół Pszczelarzy proszeni są o przekazanie do biura RZP w Częstochowie poniższych informacji w nieprzekraczalnych terminach.
Koleżanki i koledzy pszczelarze proszeni są o podanie własnych propozycji i  zapotrzebowań do swoich Kół Pszczelarzy ze stosownym wyprzedzeniem.


PROJEKTY NA ROK 2015

Do 29.04.2015 lub do wyczerpania kwoty dotacji:
 • podpisywanie umów na zakup sprzętu pszczelarskiego
Do 30.05.2015:
 • Leki u lekarza weterynarii jak w roku ubiegłym.
 • Listy koniecznie z numerem PESEL.

Do 30.07.2015:
 • rozliczenie projektów – wersja elektroniczna, arkusze exel.

PROJEKTY NA ROK 2016

Do 15.05.2015:

 1. Stan pasiek na 30.04.2015
 2. Wnioski do projektów:
  1. Propozycje w sprawie szkolenia w roku 2016 (tematyka szkolenia, wykładowca, etc)
  2. Zamówienia na sprzęt pszczelarski z ofertą producenta i ceną netto.
  3. Zamówienie na matki pszczele i odkłady z ofertą hodowcy i ceną netto
  4. Zamówienie na badanie miodu
 3. Wypełniona ankieta  (w załączeniu) ANKIETA_2014_2015.doc

  Wielkanoc 2015

imgRadosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
życzy
Zarząd Regionalnego Związku Pszczelarzy
w Częstochowie

  Harmonogram szkoleń - 2015

Informujemy pszczelarzy, że szkolenia w tym sezonie
przedstawiają się jak w poniższym harmonogramie.l.p.

Data szkolenia

Miejsce

Wykładowca

Godziny

Temat

1

14.03.2015
sobota

brak miejsc!

Częstochowa

Restauracja Viking
ul. Waszyngtona 25/27
42-200 Częstochowa

Tomasz Strojny

9:00 – 11:45

Lato jako początek sezonu pasiecznego

11:45 – 12:00

Przerwa kawowa

Mariusz Chachuła

12:00 – 14:45

Rozwój wiosenny pszczół oraz przygotowanie do wykorzystania pożytków.

14:45 – 15:00

Wręczenie imiennych certfikatów

15:00 – 15:20

Czas posiłku

2

14.03.2015
sobota

brak miejsc!

Koszęcin

Restauracja Rubinowa
ul. Ligonia 11i
42-286 Koszęcin

Tomasz Strojny

13:00 – 15:45

Lato jako początek sezonu pasiecznego

15:45 – 16:15

Przerwa posiłkowa

Mariusz Chachuła

16:15 – 19:00

Rozwój wiosenny pszczół oraz przygotowanie do wykorzystania pożytków.

19:00 – 19:15

Wręczenie imiennych certfikatów

3

15.03.2015
niedziela

brak miejsc!

Praszka

Sala Werona
Ul. Kaliska 72
46-320 Praszka

Tomasz Strojny

10:00 – 12:45

Lato jako początek sezonu pasiecznego

12:45 – 13:15

Przerwa posiłkowa

Mariusz Chachuła

13:15 – 16:00

Rozwój wiosenny pszczół oraz przygotowanie do wykorzystania pożytków.

16:00 – 16:15

Wręczenie imiennych certfikatówUwaga:
 1. Rejestracja uczestników 0,5 godz. przed rozpoczęciem.
 2. Szkolenie realizowane jest w oparciu o środki pochodzące z budżetu państwa i Komisji Europejskiej.
 3. W ramach szkolenia uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe.
 4. Uczestnikom szkolenia zostaną wydane imienne certyfikaty potwierdzające jego odbycie.
 5. Zapisy w terminie do końca lutego: Tel: 34 365 74 39 (środa 9:00-14:00); e-mail: rzpcz@interia.pl
 6. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Przy zapisie prosimy podać nazwisko i imię, adres, nr weterynaryjny, telefon.

  28 marca 2015 Spotkanie Prezesów Kół

Prezes RZP w Częstochowie Włodzimierz Janas zaprasza Prezesów Kół Pszczelarzy naszego regionu na spotkanie, które odbędzie się w sobotę dnia 28 marca 2015 o godz. 10:00, w siedzibie RZP w Częstochowie przy ul. Łukowej.

  Styczeń 2015 r. - Praca w RZP

Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie uprzejmie zaprasza do skladania ofert pracy na opisanym niżej stanowisku:
  Opis stanowiska pracy:
  Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za:
                księgowanie dokumentów,
                rozliczanie miesięczne i roczne należności budżetowych,
                sporządzanie sprawozdań dla zarządu,
                kontrolę rozrachunków.
               
  Forma zatrudnienia: Umowa zlecenie.
 
  Wymagania:
                - wykształcenie kierunkowe
                - min. 5 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku
                - znajomość prawa podatkowego i finansowego
                - biegła obsługa środowiska Windows, w tym pakietu Office
                - sporządzanie wniosków do ARR
                - dyspozycyjność
                - prowadzenie biura
                - mile widziana znajomość pszczelarstwa.
               
CV wysyłać na rzpcz@interia.pl do 26.01.2015 r.
Bliższych informacji udziela Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie Pan Włodzimierz Janas, tel. 516 568 009.

2014 rok i starsze

  24 grudnia 2014 r. święta Bożego Narodzenia

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Zarząd RZP w Częstochowie
składa wszystkim pszczelarzom naszego regionu
oraz naszym sympatykom i odwiedzającym tę stronę
Serdeczne życzenia
Wesołych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz
Szczęśliwego Nowego 2015 Roku !

  13.12.2014 r. - Nowe otwarcie witryny RZP Częstochowa

Dziś, po prezentacji Prezesom Kół Pszczelarzy, startujemy z nowym otwarciem naszej witryny.
Mamy nadzieję, że koleżanki i koledzy pszczelarze, oraz wszyscy Państwo odwiedzający tę stronę dobrze się tu poczują.
Zapraszamy!

  6-7 grudnia 2014 - XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę

RZP w Częstochowie wraz z PZP i śODR jest współorganizatorem corocznej Pielgrzymki Pszczelarzy na Jasną Górę i towarzyszącej jej Krajowej Konferencji Pszczelarskiej.
Obecni byli: Tadeusz Sabat, Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie oraz Włodzimierz Janas, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.
Podczas homilii bp Edward Białogłowski przybliżył nam postać św. Ambrożego. "W tym roku pielgrzymi składają dziękczynienie za przekazane dla Polski relikwie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy...."
Polecamy: Szczegóły na stronie Jasnej Góry

Tematem Konferencji jest: „Apiterapia a zdrowie człowieka”. Wykłady prowadzą lekarze i specjaliści stosujący produkty pszczele w praktyce.
Prowadzący konferencję – Wiceprezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie – Andrzej Adamczyk
Moderator konferencji - dr n. med. Arkadiusz Kapliński, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa
Program pielgrzymki do pobrania

Fotoreportaż z Pielgrzymki

  Podpisywanie umów na sprzęt na lata: 2014 / 2015

Umowy z ARR na zakup sprzętu na lata 2014/2015 juz można podpisywać.
Pszczelarze którzy zgłosili plan zakupu sprzętu mogą się zgłosić z dowodem i numerem konta bankowego w biurze Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie w poniedziałki i środy w godzinach od 10:00 do 13:00. Termin podpisywania umowy prosimy uzgodnić wcześniej telefonicznie z biurem.

  14.04.2014 - Mechanizm Wspólnej Polityki Rolnej: refundacja kosztów w sezonie 2014/2015 i 2015/2016

Informacja dla pszczelarzy:
Realizacja Mechanizmu Wspólnej Polityki Rolnej. Wsparcie rynku produktów pszczelich.
Warunki ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich w sezonie 2014/2015 i 2015/2016
Tutaj szczegóły

  12.03.2014 - szkolenie w Pszczelej Woli

Uprzejmie informujemy uczestników szkolenia, które odbędzie się w dniach 21-23 III 2014 r. w Pszczelej Woli, iż wyjazd na szkolenie odbędzie się 21 III 2014 r. o godzinie 7.00 z parkingu przy ulicy Focha w Częstochowie.

  26.02.2014 - podpisywanie umów na sprzęt

Pilne - Serdecznie zapraszamy pszczelarzy do podpisywania umów na sprzęt w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich, w biurze Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie w poniedziałki i środy w godzinach od 10:00 do 13:00. Termin podpisywania umów trwa do 30 kwietnia 2014 r.

  24.XI.2012 - XIII Walny Zjazd Delegatów RZP

Na XIII Walnym Zjeździe Delegatów RZP w dniu 24.XI.2012 r. powołano członków Sądu Koleżeńskiego.
W układzie alfabetycznym nazwiska członków Sądu:
 • Antończak Józef – Prezes Koła Pszczelarzy w Pankach
 • Dub Jan - Prezes Koła Pszczelarzy w Lelowie
 • Lejman Mieczysław – Honorowy Prezes RZP, Koło Pszczelarzy w Częstochowie
 • Pabiś Urszula – Koło Pszczelarzy w Kłobucku
 • Radecki Stanisław – Prezes Koła Pszczelarzy w Rędzinach
Po zatwierdzeniu statutu RZP i Regulaminu Sądu Koleżeńskiego, członkowie tegoż Sądu na pierwszym zebraniu organizacyjnym w dniu 28.09.2013 pod przewodnictwem Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie Włodzimierza Janasa, ukonstytuowali się do działalności. Po obszernej dyskusji i ocenie swoich możliwości przyjęli jednomyślnie następujące funkcje:

 • Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego – Mieczysław Lejman
 • Zastępca Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego – Józef Antończak
 • Sekretarz Sądu Koleżeńskiego – Urszula Pabiś
 • Członkowie Sądu Koleżeńskiego: Jan Dub, Stanisław Radecki

Prezes RZP w Częstochowie
Włodzimierz Janas

NIP: 573 133 73 72
RAIFFEISEN POLBANK SA
- Oddz. w Cz-wie

NR RACHUNKU:
05 1750 0012 0000 0000 3089 7617

42-280 Częstochowa - Gnaszyn ul.Łukowa 57
tel.34 365 74 39
Mail: rzpcz@interia.pl

ZAPRASZAMY W KAŻDĄ ŚRODĘ
W GODZ. 10-14

seled4@interia.pl

liczba odwiedzin
ponad 3000/m-c