Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie

Regionalny Związek Pszczelarzy
w Częstochowie

Nadleśnictwa: Koszęcin, Herby i Złoty Potok – zabiegi przeciw osnui gwiaździstej (2021.04.23)

Szanowni Państwo,
W załączeniu przesyłam zawiadomienie o zabiegach ograniczania liczebności populacji osnui gwiaździstej.
Powtarzające się wzmożone i masowe wystąpienia osnui gwiaździstej stanowią główne zagrożenie dla starszych drzewostanów sosnowych.
Osobliwością pojawów tej błonkówki jest ich wyjątkowa długotrwałość i permanentne utrzymywanie się w opanowanych przez nią drzewostanach. Wzmożone i masowe pojawy osnui gwiaździstej trwają zazwyczaj tak długo, jak okresy pozostawania jej w fazie latentnej (stanie normalnym).
Głównym celem planowanych zabiegów ochronnych, jest niedopuszczenie do pogłębienia depresyjnej sytuacji drzewostanów wskutek żerów prześwietlających i pełnych, osłabionych głębokim deficytem wodnym w następstwie anomalnie ciepłych i suchych sezonów wegetacyjnych ostatnich lat. Odstąpienie od ich wykonania, może doprowadzić do silnej defoliacji lub gołożerów, skutkujących zachwianiem trwałości zagrożonych i osłabionych drzewostanów.
Nadleśnictwa Koszęcin:
Zabiegiem ochronnym objęte zostaną drzewostany sosnowe na łącznej powierzchni 112 ha w leśnictwach: Koszęcin: – 16 ha i Brusiek – 96 ha położonych w zasięgu terytorialnym Gminy Koszęcin oraz Miasta Kalety.
Nadleśnictwo Złoty Potok:
Zabiegiem ochronnym objęte zostaną drzewostany sosnowe na łącznej powierzchni 25 ha, w leśnictwie: Poraj – 25 ha, położonym w zasięgu terytorialnym gminy: Kamienica Polska.
Do ograniczania liczebności larw osnui gwiażdzistej użyty zostanie środek ochrony roślin o nazwie DIMILIN 480 SC (substancja czynna: difiubenzuron).
Nadleśnictwo Herby:
Zabiegiem ochronnym objęte zostaną drzewostany sosnowe na łącznej powierzchni 87 ha, w leśnictwach: Lisów- 16.10 ha, Lubockie – 67,30 ha i Kochanowice – 3.60 ha, polożonych w zasięgu terytorialnym i gmin: Kochanowice, Ciasna i Herby.
Do ograniczania liczebności larw osnui gwiażdzistej użyty zostanie środek ochrony roślin o nazwie DIMILIN 480 SC (substancja czynna: difiubenzuron).
Rozpoczęcie zabiegów ograniczających planowane jest pod koniec I dekady maja, a ich zakończenie przewiduje się w połowie jego III dekady (ścisły termin uzależniony jest od tempa rozwoju owada, które determinuje przebieg warunków pogodowych).
DIMILIN 480 SC będzie wprowadzany w korony drzew przy użyciu zamontowanej na samolocie PZL M18B Dromader podkskrzydłowej aparatury atomizerowej.
Nadleśnictwo Koszęcin
www.koszecin.katowice.lasy.gov.pl
Załączniki: